מחפשים גנן מומלץ? השאירו פרטים וכבר חוזרים!

השקיית דשא המדריך המלא

לא יודעים איך לטפל בדשא? הוא מצהיב? מתייבש ובקיצור "הדשא של השכן ירוק יותר", הנה מדריך היקפי בכל הנוגע להשקיית דשא, מתי לעשות זאת, איך לעשות זאת ושיטות שונות להשקיית מדשאות שעשוית לסייע לכם, יאללה בואו ונתחיל.

מתי הזמן הטוב ביותר להשקיית דשא?

השקיית דשא בלילה או ליתר דיוק לפנות בוקר זה הזמן האידאלי להשקייה, כך השמש אינה מייבשת את מרבד הדשא והוא מספיק לספוח אליו כמה שיותר נוזלים, מומלץ בעיקר בתקופת הקיץ לבצע השקיות לפני צאת השמש.

 

השקיית דשא

חישוב כמות השקיית הדשא

כמה צריך להשקות? דיי אינדבידואלי, כאשר אם אתם מתגוררים באזור שוטף שמש או שהדשא אינו מוצל או חצי מוצל, כמות ההשקייה יכולה להיות מופחתת  מבחינת תדירות ההשקייה, למעשה דשא צריך להיות בהשקייה פעם בשבוע, וכל ריבוע של דשא (מטר מרובע) צריך לקבל כ-3.5 ליטרים.

 

אם נעשה חישוב זה 3.5 ליטר מים למטר מרובע X גודל המשטח X פעם בשבוע - זאת מנת המים שדשא צריך לקבל פעם בשבוע, בקיץ מומלץ לחלק את המנה הזו ל-2 ואפילו ל-3. כך שיקבל אותה כמות מים בסה"כ בשבוע, אבל תדירות ההשקייה תגדל.

 

כמו כן חשוב לציין כי כמות הליטרים משתנה על פי עונות השנה - בקיץ ייתכן כי תצטרכו להשקות כ-4 ליטרים למ"ר, באזור המרכז והצפון ובאזור הדרום בין 5 ועד ל-7 ליטרים בים המלח והסביבה.

 

השקייה של דשא

השקיית דשא חדש לאחר שתילה

לאחר שתילת דשא חדש הדשא צריך להתאקלם במקומו, כעת יש תהליך השקייה מעט מורכב, ראשית בתום השתילה לבצע השקייה מלאה ומעמיקה של מרבד הדשא. לאחר מכן יש לבצע השקייה המחולקת ל-3 פעמים ביום. כל אחת מן ההשקיות תערך כ-15 דקות לערך (באמצעות ממטרות). מומלץ לבצע השקייה לפנות בוקר, בצהריי היום ובערב.

מהי השיטה הטובה ביותר להשקייה?

כיום קיימות שיטות חדשות לביצוע השקיית דשא, הן פחות נפוצות מהשיטות הקודמות להן אבל הן טובות ואף מוצלחות יותר. החסרון בשיטה הבאה - השקיית דשא תת קרקעית, היא שצריך ליישם אותה טרם שותלים את הדשא, אבל האפקט? הטוב ביותר. בנוסף יש את השיטות שכולנו מכירים, כמו למשל צינור או ממטרות, האידאלי היותר היא פריסה נכונה של ממטרות (רצוי עולות ויורדות) אשר פועלות בתזמון על פי מערכת ההשקייה.

 

לחצו כאן להתקנת מערכת השקייה

האם צריך להשקות דשא לאחר כיסוח?

מומלץ לבצע כיסוח לדשא כאשר הוא ייבש, מה שעונה באופן חלקי על התשובה שיש להשקות את הדשא לאחר הכיסוח, האמנם אין זה מחייב וכפי שהמלצו בפסקה מעלה, הזמן הטוב ביותר להשקיית דשא הוא לפנות בוקר.

 

השקיית מדשאה

כך תבדקו את אחידות ההשקייה בדשא

השאיפה היא ליצור השקייה של כמות מים אחידה בכל אזורי הדשא והדרך הנכונה לעשות זאת היא על ידי תכנון נכון של מערכת הממטרות והמתזים בגינה. בשביל לבדוק את אחידות השקיית הדשא, ניתן לפזר כוסות בשטח במרווחים שווים ולהשקות את הדשא במשך 10 דקות. לאחר מכן בודקים האם כמות המים שונה או זהה בכוסות ומסיקים מסקנות בנוגע לפריסת הממטרות.