מחפשים גנן מומלץ? השאירו פרטים וכבר חוזרים!

איך לשדרג ולעצב גינה

מעוניינים לשדרג את הגינה בכמה רמות אבל לא בטוחים איך לעשות זאת? מתכננים לעצב אותה בדרך חדשה שתיתן לה מראה ייחודי ויפה? הנה כמה דרכים לעשות זאת.

טיפים לשדרוג ועיצוב של גינה קיימת

יש מגוון דרכים שבעזרתן אפשר לשדרג את הגינה הקיימת ולהפוך אותה ליפה, ייחודית ומשגשגת הרבה יותר. במדריך זה ריכזנו מגוון שיטות ורעיונות לשדרוג הגינה שכדאי להכיר לפני שמתחילים תהליך באופן עצמאי או בעזרת גנן מקצועי.

 

צפו בסרטון שהכנו בנושא ולאחר מכן קראו על טיפים נוספים בהרחבה:

 

 

תכנון מקדים של התהליך: לפני שמתחילים בעבודה, חשבו עם עצמכם ועם שאר בני הבית, מה בדיוק הדרישות שלכם מהגינה ומה חשוב לכם שיהיה בה בסופו של תהליך השדרוג. כך למשל, אם הצרכים שלכם השתנו מבעבר וכעת אתם זקוקים גם למקומות ישיבה או לאזורי צל גדולים יותר, חשוב לתכנן ולרשום זאת.

 

אם החלטתם שהגיע הזמן לשלב עצי פרי בגינה או צמחי תבלין, נסו לחשוב על המקום הנכון ביותר בעבורם. התכנון לא רק עוזר לכם למקד את העבודה בשלב הביצוע אלא גם תורם רבות לביצוע של העבודה בצורה אפקטיבית בהמשך.

 

שדרוגים לגינה

 

שימו לב לכמות האור שיש בגינה: אחד האלמנטים המרכזיים אשר משפיעים על על שגשוג ופריחה של הצמחייה בגינה הוא כמובן אור השמש. בתהליך השדרוג והעיצוב של הגינה, נסו לרכוש צמחים ושיחים אשר מתאימים לכמות השמש שיש בגינתכם לאורך היום, כך תבטיחו שהצמחים יחזיקו מעמד. בבחירת הצמחייה מומלץ להתייעץ עם גנן מומלץ או עם גורם מקצועי מטעם המשתלה בה אתם רוכשים את הצמחים.

 

שלבו ריהוט בגינה: בשנים האחרונות אנו רואים עלייה משמעותית בשילוב של ריהוט גן בגינות פרטיות וגם במסגרת עיצוב של גינות גג. בימי הקיץ והאביב אפשר לשבת בגינה על ספות, כורסאות וגם מיטות שיזוף או ערסלים מעוצבים. הקפידו לבחור בריהוט המותאם לאזורי חוץ העשוי מחומרים איכותיים ועמידים כמו אלומיניום או ראטן, בשביל למנוע בלאי בעקבות תנאי מזג האוויר השונים.

 

עיצוב ושדרוג גינה עם ריהוט חוץ

 

הוסיפו מערכת השקייה: פרט לפן האסתטי, חשוב לשפר גם את נושא ההשקייה. במידה ובגינה הנוכחית שלכם אין מערכת השקייה חכמה ואוטומטית, כדאי מאוד לשקול התקנה של מערכת השקייה חדשה אשר מאפשרת שליטה בכמות המים שמקבל כל אחד מאזורי הגינה ושומרת כך על חלוקה נכונה שחוסכת לכם עלויות על צריכת המים וגם מאפשרת התאמה אישית.

 

שבילים, אבנים וחיפויים: פרט לצמחים, עצים ושיחים, כדאי לשקול גם הוספה של שבילי מדרך שיחלקו את הגינה מבחינה ויזואלית למספר אזורים שונים או חיפויי קרקע מסוגים שונים כמו אבני טוף, שבבי עץ או חצץ. אפשר להכניס באזורים מסוימים גם אדני רכבת לגינה מיוחדים מעץ ועוד.

 

שדרוג גינה באמצעות חיפויים

 

תאורת גינה למראה ייחודי: לאלו מכם אשר מבלים בגינה גם בשעות הערב כאשר מחשיך מעט או לחילופין למי שמארח בחצר ורוצה ליצור אווירה מיוחדת, כדאי לשלב גופי תאורה בנקודות מסוימות בגינה. נסו להאיר חלק מהעצים הקיימים בגינה על ידי הצבת מנורות המחוברות באמצעות דוקרן לשטח האדמה ומאירות את הגזע בתאורה מיוחדת ויפה או הוסיפו תאורה לסימון השבילים מצדדיו של השביל.

 

לא רק הדשא של השכן: הוספת דשא רגיל או דשא סינטטי, זו דרך נהדרת ליצור אזור משחק לילדים או מקום להיזרק בו ולהשתזף מהשמש. קחו בחשבון שדשא רגיל דורש תחזוקה ולכן כדאי להכיר את העלויות והמחירים של כיסוח דשא.

דגשים נוספים לפני שדרוג ועיצוב הגינה

במהלך עבודות עיצוב ושדרוג של הגינה, אנו נוטים לא פעם להיכנס להוצאות מיותרות. על כן, נסו לעבוד עם תקציב מסודר ומוגדר וחשבו על פתרונות זולים במידה ואתם מזהים מצב בו אתם עומדים לחרוג מהתקציב.

 

כמו כן, נמליץ לכם לחשוב על אופי הגינה שלכם. ניתן לעצב גינה בדרכים מגוונות כאשר בדרך כלל וסגנון עיצובי מסוים שעליו מקפידים לאורכה של הגינה. למשל, גינה מודרנית בעיצוב מוקפד עם קווים ישרים, גיזום מוקפד של שיחים ועצים וגם תיחום מוגדר של כל אזור ואזור או לחילופין גינת פרא אשר בה הצמחייה גדלה באופן טבעי עם הרבה פחות בקרה, לקבלת מראה פחות משורטט.