מחפשים גנן מומלץ? השאירו פרטים וכבר חוזרים!

עקירת עצים

כמה עולה לעקור עץ? מהו החוק ומה אומרת ההלכה? האם מותר לעקור בשטח פרטי ללא אישור? כל המידע והפרטים על עקירת עצים תמצאו כאן בפורטל 'גננים פלוס', תוכלו גם לבצע השואת מחירים בין כורתי ועוקרי עצים ודרכנו לקבל עד שלוש הצעות מחיר לשם כך.

יש לכם עץ שמפריע בגינה? כל המידע על עקירת עצים

הגינה שלכם היא "המפלט הירוק" שלכם – אולם לפעמים, עולה הצורך בעקירת עץ מסיבות שונות. עקירת עץ בגינה פרטית מתבצעת רק לאחר אישור פקיד היערות באזור המגורים שלכם, ורק על ידי אנשי מקצוע. חשוב לציין, כי בניגוד לכריתת עץ, שהיא פעולת החיתוך של גזע העץ – עקירת עץ, שהיא הוצאת העץ על שורשיו מן האדמה, מאפשרת העתקה של העץ למיקום אחר - תוכלו לשתול אותו שוב במקום אחר, או למכור אותו לשתילה במקום אחר.

כשאתם שוקלים עקירת עץ בשטח פרטי, חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע, שיטפלו היטב בעקירת העץ – המיוחד (אם כי לא רק) אם בכוונתכם להציל את העץ או אם שורשי העץ סבוכים ומהווים מפגע (למשל בעקירת עץ פיקוס שגם לאחר כרסום שורשים לא בהכרח עוזר, כי ייתכן וקיימים שורשים בעומק האדמה). אתר גננים + יסייע לכם לאתר אנשי מקצוע שתוכלו לסמוך עליהם – השאירו את פרטיכם, ותקבלו עד שלוש הצעות מחיר של אנשי מקצוע לבחירתכם.

עקירת עץ בגינה פרטית

עקירת עצים – חוק והלכה

על פי ההלכה, אין לעקור עצי פרי אלא במקרה שהעץ אינו נותן פירות או כשהוא מהווה מטרד של ממש. עד כדי כך מקפידה ההלכה בעניין אי העקירה של עצים, שניתן למצוא איזכורים לכך שמי שעוקר עץ פרי מסתכן בחייו. "כי האדם עץ השדה", משפט מן המקרא (ספר דברים כ' 19), עצי פרי משמשים למאכל גם עבור עניי העיר – וגם מסיבה זו, יש לשמור עליהם.

גם החוק בנושא עקירת עצים הוא קפדני – בכל מקרה של עקירת עץ יש לקבל אישור מפקיד היערות. במקרה שהיקף גזע העץ אינו עולה על 10 ס"מ, גובה הצמרת פחות משני מטרים או גובה הגזע עצמו פחות מ – 130 ס"מ – תהליך קבלת האישור עבור עקירת העץ הוא קצר ופשוט – אבל במקרה של עצים בוגרים, ומורכב מכך – במקרה של עצים מוגנים – תהליך קבלת האישור עבור עקירת עצים עשוי להיות ארוך, ובחלק מן המקרים פקחי היערות יסרבו לאשר את העקירה, גם כאשר מדובר בגינה הפרטית שלכם.

עקירת עצים מוגנים

בישראל, כל עץ בוגר הוא עץ מוגן, ובפרט מוגדרים כ – 70 מיני אילנות מוגנים, אותם אין לכרות אלא בשל יצירת הפרעה של ממש לסביבה (כמו למשל: עץ חולה, חשש מפגיעת העץ בתשתיות, סכנה בריאותית או בטיחותית, וכדומה). אילנות מוגנים למשל הם: עץ אלון ועץ אורן, אקליפטוס, עץ חרוב, עצי זית לסוגיהם, ועוד).

עקירת עצים מסוגים נפוצים

לא אחת אנחנו נדרשים לעקירת עצים מהגינה, מסיבות שונות, כמו למשל, פיוח השטח או עיצוב מחדש של הגינה. חשוב לציין, שגם במקרים של עקירת עץ לימון שהוא מהנפוצים מבין עצי הגינות בישראל – יש צורך להגיש בקשה לכריתת עץ בוגר, וכי עקירת עץ ללא היתר מהווה בישראל עבירה פלילית, במקרים של עצים מוגנים הענישה עלולה לכלול עד שישה חודשי מאסר.


עקירת עצים

עקירת עץ דקל או פיקוס

שני עצים שחשוב להזכיר בהקשר של עקירת עצים הם הדקל והפיקוס. בשנים האחרונות נפוצה בישראל חדקונית הדקל – טפיל הפוגע בעצי דקל בלבד ומשמיד אותם. עצי דקל הנגועים בטפיל – יש לעקור בדרך כלל. עוד עץ בעייתי הוא עץ הפיקוד, ששורשיו חזקים ומשתרכים לרוחב, תוך פגיעה בתשתיות ואף ביסודות המבנה. במקרים של עצים המהווים מפגע – ברוב המכריע של המקרים מתקבל אישור להעתקתם או לכריתתם, קראו מידע נוסף על כריתת פיקוס.

עקירת עצים – מחירים ואנשי מקצוע

עקירת עצים נדרשת למקצועיות רבה, במיוחד כאשר יש חשיבות לשמירה על שורשי העץ לצורך העתקתו. המחירים לעקירת עצים מושפעים ממגוון של משתנים, ביניהם:

  • סוג העץ
  • גיל העץ
  • הגודל הפיזי של העץ
  • אופן הצמיחה של שורשי העץ
  • מיקום העץ, תוואי השטח ומורכבות העבודה

כך, למשל, עקירת עץ זית בוגר (שהוא, כאמור, מופיע ברשימת האילנות המוגנים) עשויה לעלות מעל 4,000 ₪ (ייתכן שהמחיר יופחת במכירת העץ לאחר כריתתו לצורך העתקתו) ואילו עקירת עץ הדר מתאפשרת במחיר של החל מ – 800 ₪. למידע נוסף על מחיר כריתת עצים בקרו כאן.

עקירת עץ בשטח פרטי – כך מומלץ לפעול

לסיכום, כל עקירת עצים, בפרט כאשר מדובר בעצים בוגרים או בעצים מרשימת האלונים המוגנים, נדרשת לאישור מטעם פקיד היערות. אנחנו ממליצים לפעול בשני מישורים לקראת כריתת עצים בגינה – המישור האחד הוא שליחת טופס בקשה המפרט את הסיבות לכריתת העץ, והמישור השני הוא איתור איש מקצוע לביצוע פעולת הכריתה. פורטל גננים + מאפשר השוואת מחירים עבור כריתת עצים בקליק אחד – מלאו את פרטיכם, וקבלו עד שלוש הצעות מחיר מאנשי מקצוע, לכריתת עצים מקצועית.