מחפשים גנן מומלץ? השאירו פרטים וכבר חוזרים!

כרסום שורשים וגדמים

לאחר כריתת עץ נשארים שורשים וגדמים, בדרך כלל שירות כריתת העץ אינו כולל הסרת השורשים או טיפול בגדמים, ישנם אנשים שיעדיפו להשאיר וישנם כאלו שלאחר זמן מה - ירצו גם להסיר ולכרסם את השורשים והגדמים, מדוע וכיצד עושים זאת נכון? כל המידע כאן בפורטל "גננים פלוס".

מתי נצטרך לבצע כרסום לשורשי העצים?

בעיקר לאחר כריתת עץ, נוצר גדם של עץ והשורשים שלו גם הם נשארים במקום, האמנם יפסיקו להתפתח, אבל צורתם תישאר זמן רב עד שימותו וייעלמו לחלוטין. ישנם מצבים נוספים שמבצעים כרסום שורשים לעץ קיים,  הדבר האמנם מסוכן (לעץ), אבל אם עושים זאת נכון, לא נפגע בו. עץ פיקוס למשל אשר שורשיו נוטעים להיכנס לתוך הביוב, להרוס מרצפות ולהוות כמכשולים רבים, הם נפוצים מאוד ומוכרים ככאלו אשר מכרסמים את השורשים שלהם - בעודם בחיים! עץ פיקוס נחשב לעץ מוגן ואסור לכרות אותו, כתבנו רבות על כריתת עצי פיקוס כאן ויש גם הסבר עליו. סיבות נוספות לכך שצריך לכרסם שורשים: מהווים כמכשול, מפריעים לנוף, שתילת עצים חדשים במקום וגדילה מחודשת של עץ שכבר נכרת.

גדם עץ

מהו המחיר בעבור כרסום שורשים?

בגדול טווח מחירי כרסום שורשים נע בין 600 ועד ל-1,600 שקלים, בעבור עבדות מורכבות או פשוטות. לפניכם טבלה המכילה את סוגי העבודות וממוצע המחירים בשוק, כאשר כל מקרה לגופו והמחירים יכולים לנוע לכאן או לכאן. לכן טווחי המחירים כה גדולים. חשוב לציין כי המידע המוצג לעיל אינו מחייב והוא לצורך הדגמה בלבד.

מחירון כרסום שורשים

מחיר כריתת שורשי עץ סטנדרטי

עבודה פשוטה שאינה מסובכת.


600 - 800 ש"ח
עלות עקירת שורשים גדולים

עבודה מורכבת (שורשים לעומק ולרוחב הגינה)


1,000 - 1,600 ש"ח
מחיר הסרת גדם עץ

הסרת גדם עץ (לאחר כריתת העץ)


550 - 850 ש"ח
המתת שורשי עץ בולטים

כריתה והזרקת רעל במידת הצורך לשורשים בולטים מחוץ לאדמה


300 - 600 ש"ח

הדפס מחירון

כרסום גדמי עץ - למה לעשות זאת?

גדם העץ הוא החלק שנותר מהעץ לאחר שבוצעה כריתת עצים, בגלל המחיר לפעמים מעדיפים להשאיר אותו ולא רוצים להוסיף עוד כמה מאות שקלים, לרוב הוא לא מפריע. אבל כאשר הוא כן מפריע יש לכך כמה סיבות: הראשונה - העץ חוזר לגדול למרות שנכרת, שורשים כלכך חזקים, שאין לו בעיה להתחדש. אפשרות נוספת היא הפרעה לצמחייה בסביבה ואי יכול להשתמש בקרקע למטרת שתילת עץ חדש. מקרים נוספים היא מכשול והפרעה לנוף (אם הגדם ממוקם בלב הגינה). לעיתים במידה והעץ חוזר לגדול לא מסירים את הגדם ולא עוקרים אותו, אלא חורצים על גביו ומורחים חומר מיוחד אשר ממית אותו, כך שהגדם מת לחלוטין ולא מצליח לגדול שוב.

כרסום שרושים וגדמי עץ

איך מכרסמים גדמים ושורשי עצים?

ברוב המקרים כרסום שורשים יתבצע עם מסור חשמלית אשר את השורשים הבולטים פשוט תנסר ותסיר (עבודה ידנית), אם הגדם לא ניתן להסיר עם מסור חשמלית ויש להשתמש במכונה מיוחדת, אשר עומדת מעל הגדם ומפרקת אותו לחקיקים קטנים, היא יוצרת מעין תערובת של אדמה ועץ, שלאחר הסיום של כרסום הגדם והשורשים - משתמשים למילוי מקום הגדם שהיה שם. ישנם טכניקות  נוספות כמו שימוש ברעל להריגת שורשים בולטים ולאחר שהם מתים - פשוט מפרקים אותם בקלות.

מדוע חשוב לוודא השמדת שורשים של עץ?

לאחר עקירת עץ, שורשיו של העץ לעיתים יכולים לצמוח שוב ואף לשקם את העץ ולהתחיל צמיחה מחודשת שלו. לכן לאחר כריתה, מומלץ לבצע גם הריגה של שורשי העץ והשמדה כוללת שלהם. דבר אשר נעשה בדרך כלל באמצעות רעל. אם רוצים ויש צורך ניתן גם להוציא את השורשים מתוך האדמה. אך זה לא תמיד חובה כי במידה וביצעם המתה לשורשים, עם הזמן הם פשוט יתכלו עם האדמה וייעלמו.

לחצו לחיוג מהיר השאירו פנייה