מחפשים גנן מומלץ? השאירו פרטים וכבר חוזרים!

טיפול בעצים חולים

גיליתם עץ חולה בגינה שלכם? במאמר זה נסביר על הסימנים המעידים על עץ חולה, מדוע חשוב לטפל בו לפני שיהיה מאוחר, על סוגי עצים וצמחים חולים שביכולתם של גננים לרפא, מחירי טיפול, טיפים למניעה עתידית ואיך בהליך פשוט תוכלו להשוות דרך פורטל גננים פלוס בין בעלי מקצוע ולחסוך בזמן ובכסף - קראו והשכילו.

מהם הסימנים לעץ חולה?

כמו במקרים בהם אנחנו חולים וחווים סימנים שונים - כך גם קיימים מספר היבטים שיכולים להצביע על עץ חולה בגינה שלכם, מתחת נציג את הסימנים הנפוצים:

 • היעדר עלים - אם הבחנתם בנשירה של עלים מרעמת העץ בצורה מאסיבית בעונה שלא מצדיקה זאת, או במידה ונראות העלים השתנתה - זה עשוי לרמז לכם על עץ חולה.
   
 • מרקם הפירות - במידה ומדובר בעץ פרי כמו מנגו, תפוז ולימון שמרקם הפירות שלהם נעשה מריר או השתנה בהשוואה למחזור הפירות הקודם שנהנתם ממנו - זה עשוי להעיד עץ חולה.
   
 • פריכות של הגזע - אם העץ וענפיו משירים קליפות פריכות אל הקרקע או במידה ואתם עצמכם יכולים בנגיעה קלה להביא לניתוק של קליפת הגזע - זה עשוי להעיד על עץ חולה.
   
 • כתמים וחורים - אם נתקלתם בכתמים וחורים שונים לאורך העץ שלכם - זה עשוי להעיד על מיקומים ספיציפים בהם העץ שלכם נדבק במזיקים שונים כמו - טרמיטים, כנימות, יקרוניות שונות ועוד.
   
 • מי השקייה שלא נספגים - במידה והשקתם את העץ שלכם בזמן ובכמות האופיינית שלה הוא זקוק ואתם מבחינים בשלולית שנותרה בסביבתו גם יום לאחר מכן - זה עשוי להעיד על קושי ביכולתו לספוג אליו את הנוזלים החיוניים לו עקב בעיה הקשורה לבריאותו.

  גם במקרים בהם משקים יתר על המידה ובלי קשר להדבקה ע"י מזיקים - עשויים להביא לריקבון ולחולי בעץ.
   
הסימנים לעץ חולה כיצד זה מתבטא?
עלים נשירה מוגברת ולא אופיינית, הצהבה, עיוותים
פירות מרקם שונה, טעם מר ולא אופייני
מרקם הגזע  פריכות יתר, נשירה של קליפת הגזע אל הקרקע בקלות
נראות הגזע כתמים וחורים לאורך הגזע
שלולית ורטיבות מי השקייה שלא נספגים אל העץ, רטיבות יתר הגזע, ריקבון

מדוע חשוב לטפל בעצים וצמחים חולים במהרה?

הזנחה של עץ חולה באזור מגוריכם עשוייה להוביל לריקבון של העץ, שיוביל להפצת מחלות ומזיקים הלאה לצמחייה והעצים הסמוכים ובסופו של דבר, להביא לקריסת העץ עקב היעדר חיוניות והיחלשות השורשים שמייצבים אותו - דבר שיכול להביא לפגיעה חמורה ברכוש ובחיי אדם.

לכן, במידה ועליתם על סימנים מחשידים כמו שינוי בצמיחת הפירות, חורים או נשירה שלא מאפיינת את התקופה הנוכחית - הזמינו גנן עוד היום דרך פורטל גננים פלוס ותמנעו החרפה של הנזק ואף לטיפול בעץ חולה שיקר לכם.
 

דחיפות לטיפול בצמחים חולים:

דחיפות גבוהה מדד דחיפות 2 דחיפות נמוכה

אילו סוגי עצים חולים ביכולתם של גננים לרפא?

חשוב לדעת שלמרבית העצים שנציג מתחת יש פיתרון הכרחי לתופעת החולי בהם : גיזום העץ, מריחת משחה וריסוס בהתאם לסוג העץ.

מתחת נציג את הסימנים המעידים על חולי בעצים השונים:

 • עץ מנגו חולה - מקרה בו מדובר בעץ מנגו חולה יתבטא שינוי בצבע העלים מירוק כהה לחום, התייבשות של העלים, הימצאות כמות גדולה נמלים, טרמיטים וכנימות.

  כדי לרפא עץ מנגו חולה - גנן יבצע גיזום של עץ המנגו וחיתוך תחילה של ענפים נגועים בכנימות וכאלו הנגועים בטרמיטים.

  לאחר הליך גיזום, הוא יבצע ריסוס של חומרי הדברה שונים כדי לחסל את המזיקים הנותרים על העץ.
   
 • עץ לימון חולה - במידה ואינכם בטוחים איך נראה עץ לימון חולה, דעו כי הסימנים הנפוצים לכך הם - עלים צהובים, הופעת סדקים בגזע, הופעת שרף באזורי הסדקים, התעוותות של העלים וייבושם.

  טיפול בעץ לימון חולה יתבטא ע"י חיתוך של האזורים הנגועים, לרוב כתוצר של התרבות טרמיטים או זבובי פירות, לאחר מכן יבצע ריסוס בחומרים שונים כדי להיפטר מהמזיקים הנותרים שעל העץ וגם כדי להגן על הקצוות שזה עתה קוצצו ע"י הגנן
   
 • עץ זית חולה - עץ זית חולה יציג עלים מעוותים וצהובים, סימני כירסום ע"י מזיקים שונים - זבוב הזית, סס הנמר, עש היסמין ועוד. נוסף על סימני הכירסום בגזע העץ, יימצאו גם סימנים אלו על הזיתים עצמם, מה שיביא לנשירתם לקרקע בטרם עת. גנן יבצע גיזום של האזורים הנגועים בעץ הזית
   
 • עץ אבוקדו חולה - עץ אבוקדו חולה יראה סימנים כהים על השורשים שלו, דבר המעיד על ריקבון שנוצר בגלל זן של פטרייה בשם "פיטופטורה" - במידה וגיליתם כהויות בשורשים עליכם להזמין גנן בדחיפות מפני שזה עשוי להוביל לצמיחה לקוייה של עץ האבוקדו שלכם.

  נוסף על פטריות אלו, בעצי אבוקדו נפוץ למצוא גם את "אקרית האבוקדו" - מדובר בחרק שמוצץ את עלי העץ ומוריד מהחיוניות שלהם, זה עשוי להתבטא בכתמים צהובים בעלים ואף בעיוות שלהם.
   
 • עץ פיקוס חולה - נראות של עץ פיקוס חולה תתבטא בעיקר דרך העלים שלו: עלים מעוותים ומחוררים, כתוצר של הימצאות כנימות עש הפיקוס הניזונות מהעלים, הצהבה של העלים, היחלשותם ונשירתם. כחלק מטיפול בעץ פיקוס חולה, הגנן יבצע גיזום לעץ פיקוס.

  דעו כי גם השקיית יתר או הימצאות הפיקוס באזור יבש מאוד כמו באזורים דרומיים בישראל עלולים לגרום לו לחלות.
   
 • עץ תאנה חולה - מראה של עץ תאנה חולה יתבטא בחורים בגזע של העץ, תוצר של יקרונית התאנה במרבית המקרים, בהימצאות נסורת שרוייה על הקרקע בסמיכות לעץ.
   
 • עץ דקל חולה - סימנים המעידים על עץ דקל חולה הם קודקוד שמוט של צמרת העץ והצהבה של עלוות הכותר (החלק המעוגל והבולט שמתחת לענפי הדקל).

  מי שמוביל לעץ הדקל למצב העגום הזה היא חדקונית הדקל, שבשלב הזחל שלה - היא מכרסמת את עצי הדקל עד למצב בלתי הפיך.

 

סוג העץ החולה סימנים מזיקים
עץ מנגו חולה עלים חומים, התייבשות ומרקם פירות שונה כנימות, טרמיטים, נמלים
עץ לימון חולה עלים מעוותים וצהובים, סדקים בגזע, שרף עש המנהרות, אקרית החלודה
עץ זית חולה כירסומים בגזע ושל הזיתים סס הנמר, זבוב הזית, עש היסמין
עץ אבוקדו חולה כתמים כהים בשורשים, הצהבה ועיוות בעלים אקרית האבוקדו, פטריית "פטופטורה"
עץ פיקוס חולה עלים מעוותים, מחוררים וצהובים כנימת עש הפיקוס
עץ תאנה חולה חורים בעובי שבין 2 - 6 ס"מ בגזע העץ יקרונית התאנה
עץ דקל חולה קודקוד שמוט, הצהבה בעלוות הכותר  יקרונית הדקל

מחיר טיפול בצמחים חולים ע"י גנן

בפסקה זו תוכלו לקרוא אודות הצעות מחיר לדוגמה בעבור טיפול בעצים חולים, הכוללים גיזום של העץ וריסוסו. יש לקחת בחשבון שמדובר בטווחי מחירים משוערים וכי צוות פורטל גננינם פלוס אינו מחוייב לגביהם.

מחירון טיפול בעצים חולים

טיפול בעץ חולה

המחיר כולל שימוש בפורמולות ומשחות שונות וכולל את חומרי ההדברה המיושמים ע"י הגנן.


150 - 200 ש"ח
גיזום עץ קטן

 גיזום של עץ צעיר עד גובה של 4 מטרים.


300 - 550 ש"ח
גיזום עץ בינוני

גיזום של עץ בגובה 4 - 7 מטרים.


650 - 1,100 ש"ח
גיזום עץ גבוה

גיזום של עץ בוגר בגובה 7 - 15 מ"ר, כולל טיפוס בסנפלינג.


1,200 - 2,400 ש"ח

הדפס מחירון

כיצד מתבצע טיפול בעצים וצמחים חולים?

במידה ואינכם יודעים איך לטפל בעץ חולה, דעו כי מומלץ שתיעזרו בגנן מוסמך לשם כך מנפי שטיפול בעצים שכבר נדבקו במזיקים עשוי להיות מורכב ומאתגר, זה יצריך את הגנן לבצע גיזום תחילה של האזורים הנגועים, למרוח משחות מגנות וכאלו המונעות את המזיקים מלחזור ולאחר מכן לבצע ריסוס של העץ.

 • סקירה של העץ - הגנן תחילה יבצע סקירה של כל שטחי העץ החשוד כ- חולה, לאחר שיעלה על סוג המזיק שמצוי על העץ, יעבור לגיזום כדי להסיר את המזיק מן העץ.
   
 • גיזום - הגנן יבצע גיזום של העץ באזורים החשודים בהדבקה, הוא יגזום ענפים ואף במקרה הצורך - יחתוך חיבורים רחבים יותר של העץ שנגועים במזיקים.
   
 • מריחת משחה - הגנן יבצע מריחה של משחה באזורים שגזם ע"מ למנוע ממזיקים חדשים להימשך לעץ. הסיבה לכך היא שלאחר גיזום, עצים נעשים יותר פגיעים מפני שכעת הם חשופים בפני הדבקה נוספת והמשחה - מטרתה למנוע משיכה של המזיק אל האזורים שזה עתה נחשפו בעץ.

  קחו לדוגמה נטילה של אנטיביוטיקה שמטרתה להילחם במחלות שונות, אך בעת ובעונה אחת, היא מחלישה את הגוף, מה שמצריך שימוש בפרוביוטיקות כדי להגן על הגוף שזה עתה החלים.
   
 • ריסוס - הגנן יבצע ריסוס בהתאם לסוג העץ והמזיקים שנמשכים אליו בד"כ.
   

עלים של עץ חולה

השוו בין גננים דרך פורטל גננים פלוס וחסכו!

במידה וזיהיתם אחד או יותר מהסימנים שהצגנו כאן על העץ שלכם, דעו כי זה הזמן להזמין גנן מוסמך שימגר את תופעת החולי וימנע התפשטות שלה לצמחים אחרים.

אנחנו בפורטל גננים פלוס מודעים לכך שלא קל להשיג גננים מוסמכים ומקצועיים בקלות ולכן, דעו כי תוכלו להשאיר את פרטיכם בטופס מתחת ולקבל מאיתנו בחינם עד 3 גננים באזורכם, ביניהם תוכלו להשוות במחירי גיזום וריסוס של עצים חולים וכך לחסוך בזמן יקר ובלא מעט כסף.

השאירו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
או בטלפון: 077-9985378

כיצד למנוע עץ חולה בעתיד?

במידה וזה עתה סייע לכם גנן מטעם גננים פלוס לרפא עץ חולה, דעו כי תוכלו לפעול ע"מ למנוע חזרה של המזיקים שפוגעים בחיוניות העץ שלכם ע"י שימוש בשתי דרכים מומלצות:

 • עיטוף של העץ ברשת - האופצייה הנ"ל מיועדת בעיקר להגנה על עצי פרי שונים - מדובר על רשת בעלת צפיפות גבוהה שמצד אחד, מאפשרת חדירה של מי השקייה לכל אורך העץ ומצד שני - מונעת ממזיקים לפלוש אליו ולפגוע בו.

  ניתן לבקש מגנן להתקין רשתות מסוג זה על העצים שלכם ודעו כי במידה ומדובר בעץ שמושך אליו עטלפים פירות - שימוש ברשת זו אף תביא להרחקה של העטלפים. 
   
 • הצבת מלכודות ללכידה המונית - השיטה הנ"ל בנוייה בצורת מיכל פלסטיק או שקית שקופים, שמהם מופרש חומר הדברה עוצמתי שמושך אליו מזיקים (בדגש על זבובי הפירות), ברגע שהמזיק נכנס אל המיכל, הוא נלכד ומת.

  שיטת הדברה זו נחשבת ליעילה בהשוואה לסוגי ההדברה האחרים. היא אף יכולה להישאר יעילה גם עונה שלמה.
   
דרכים שמונעות עץ חולה כיצד זה מתבטא?
רשת כיסוי העץ ברשת ייעודית בעלת צפיפות גבוהה 
מלכודות "מושכניות" הצבת מלכודות עם חומרים שמושכים זבובי פירות ולוכדים אותם